1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota RAV4 2023
22 czerwca 2022

Toyota RAV4 z roku modelowego 2023

Udoskonalone multimedia, systemy bezpieczeństwa i łączności

RAV4 z napędem hybrydowym i RAV4 Plug-in Hybrid z roku modelowego 2023 zostaną wyposażone w nowy system multimedialny, konfigurowane cyfrowe zegary i rozbudowane funkcje bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Produkcja odświeżonego modelu na europejski rynek rozpocznie się w III kwartale 2022 roku.

Toyota poinformowała o zmianach, które zostaną wprowadzone w RAV4 na 2023 rok. Model zyska nowe wyposażenie poprawiające komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy. Udoskonalenia obejmą nowy system multimedialny i konfigurowane cyfrowe zegary. Nowe funkcje znajdą się również w zestawie systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.

Zmiany będą dotyczyły wszystkich wersji wyposażenia RAV4 z napędem hybrydowym oraz hybrydą plug-in. Dzięki nim najpopularniejszy SUV na świecie i pierwszy model z segmentu kompaktowych SUV-ów jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

System multimedialny

Toyota RAV4 2023 zostanie wyposażona w system multimedialny nowej generacji z 10,5'' ekranem o wysokiej rozdzielczości (HD). W standardzie dostępna też będzie nawigacja online umożliwiająca dokładne planowanie podróży w oparciu o aktualizowane na bieżąco informacje. Czteroletni dostęp do internetu w cenie auta sprawi, że będzie można korzystać ze wszystkich funkcji online systemu multimedialnego i nawigacji bez konieczności parowania smartfonów z pojazdem.

Dostęp do różnych informacji o samochodzie, takich jak poziom paliwa czy lokalizacja samochodu zapewni aplikacja na telefon MyT.

Inteligentny asystent głosowy da więcej możliwości komunikowania się z samochodem. Dzięki niemu można będzie ustawić klimatyzację i multimedia, wykonać połączenie telefoniczne oraz otworzyć lub zamknąć okna. Asystent rozumie naturalne konwersacyjne zdania. Jeśli kierowca lub pasażer powie „zimno mi”, zamknie okna lub podniesie temperaturę w ustawieniach klimatyzacji.

Usługi zdalne MyT

Wszystkie wersje odświeżonego RAV4 zostały wyposażone w usługi zdalne MyT, z których kierowca może korzystać z dowolnego miejsca. Aplikacja MyT daje możliwość zablokowania i odblokowania drzwi na odległość. Umożliwia również włączenie świateł awaryjnych czy zdalne uruchomienie klimatyzacji w celu ogrzania lub schłodzenia kabiny przed wyruszeniem w podróż.

Nowe cyfrowe zegary

Digital Cockpit, czyli cyfrowy wyświetlacz na tablicy wskaźników (12,3"), to kolejna innowacja, w którą wyposażono RAV4 2023. Dzięki temu rozwiązaniu kierowca może szybko przeglądać i odczytywać kluczowe dane pojazdu bez rozpraszania uwagi podczas jazdy.

Cyfrowe zegary na tablicy wskaźników dają możliwość personalizacji ustawień. Do wyboru są 4 style – Casual, Smart, Sport i Tough, 3 layouty oraz wiele opcji ustawień. Dzięki temu kierowca może wybrać, jakie informacje będą prezentowane wraz z cyfrowym prędkościomierzem i obrotomierzem. Można na przykład włączyć dane o ekonomii jazdy, informacje o utworze odtwarzanym przez system audio czy informacje z inteligentnego tempomatu.

12,3'' ekran jest standardowym wyposażeniem we wszystkich wersjach (z wyjątkiem podstawowej Active i aut wyposażonych w manualną skrzynię biegów, gdzie jest dostępny 7'' wyświetlacz).

Rozbudowane systemy bezpieczeństwa

Toyota RAV4 z roku modelowego 2023 zostanie wyposażona w poszerzony i udoskonalony zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zyskuje układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach. System wykryje ryzyko kolizji z nadjeżdżającym pojazdem podczas skrętu oraz ostrzeże o pieszych przechodzących przez ulicę, w którą samochód skręca. W takich sytuacjach TSS włącza sygnał ostrzegawczy, a w razie konieczności automatycznie hamuje, by pomóc uniknąć kolizji.

Z kolei wspomagania kierownicy w razie ryzyka zderzenia pomaże kierowcy uniknąć uderzenia w pieszego, który wszedł na jezdnię, jednocześnie utrzymując samochód pod kontrolą. W RAV4 Plug-in Hybrid system rozpozna również rowery i zaparkowane pojazdy i zareaguje na nie. PCS w RAV4 Plug-in Hybrid zyska również możliwość wykrywania pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka na pasie ruchu samochodu, co zmniejszy ryzyko zderzenia czołowego.

Nowa gama kolorystyczna

Modele RAV4 Hybrid i RAV4 Plug-in Hybrid będą dostępne z nowym lakierem Platinum White Pearl (z wyjątkiem wersji ADVENTURE). Dla wersji Selection będzie można wybrać dwukolorową kompozycję lakieru Platinum White Pearl z czarnym dachem Attitude Black.

RAV4 piątej generacji

Piąta generacja Toyoty RAV4 zadebiutowała w 2019 roku. Pojazd powstał na bazie platformy GA-K w architekturze TNGA. Został wyposażony w nowy napęd Hybrid Dynamic Force z silnikiem 2,5 l, który w odmianie FWD ma 218 KM mocy, zaś z inteligentnym napędem na cztery koła AWD-i rozwija 222 KM mocy. Hybrydowy RAV4 osiąga najniższe w klasie zużycie paliwa i emisję spalin, oferując bardzo dobrą dynamikę jazdy i elastyczność.

Najmocniejszą wersją w gamie RAV4 jest RAV4 Plug-in Hybrid. Jego hybrydowy napęd z mocniejszym silnikiem elektrycznym i większą baterią dostarcza 306 KM mocy. Średnie zużycie paliwa wg WLTP wynosi od 1,0 l/100 km, zaś emisja CO2 od 22 g/km. RAV4 Plug-in Hybrid uzyskuje najlepsze w klasie wyniki pod względem mocy i wydajności.

Produkcja Toyoty RAV4 2023 rozpocznie się w III kwartale 2022 roku.