Nowy SUV Toyoty z elektrycznym napędem na baterię

Pierwszy krok w kierunku elektrycznych samochodów w architekturze e-TNGA

2020-12-08

Już wkrótce Toyota zaprezentuje zupełnie nowego elektrycznego SUV-a średniej wielkości. Nowy model powstanie na bazie uniwersalnej platformy e-TNGA. Będzie to wstęp do stworzenia całej gamy elektrycznych samochodów.

Toyota zapowiedziała, że już w najbliższych miesiącach rozpocznie się produkcja pierwszego modelu z gamy samochodów elektrycznych na baterie (BEV) zaprojektowanego w architekturze e-TNGA. Jest to nowa, przemyślana platforma, którą można łatwo zaadaptować do wielu różnych typów samochodów.

Uniwersalna platforma e-TNGA

Nowa platforma e-TNGA ułatwia projektowanie nowych pojazdów, gdyż najważniejsze komponenty każdego modelu mają ściśle wyznaczone miejsce. Dzięki temu łatwiej jest wymieniać, modyfikować i zmieniać położenie pozostałych części. Takie podejście przyspiesza tworzenie zarówno wariantów tych samych modeli, jak i samochodów z różnych segmentów, o różnych wymiarach i rozstawie osi.

Platforma e-TNGA stwarza także możliwość zastosowania napędu na przód, na tył oraz na obie osie. W zależności od modelu, segmentu i potrzeb użytkowników, można na niej montować silniki o różnej wielkości i mocy, a także baterie o różnych wymiarach i pojemnościach.

Zastosowanie nowej platformy sprawia, że skraca się czas opracowywania nowych samochodów i ich wariantów. Co więcej, poszczególne modele mogą być projektowane równolegle, w tym samym czasie.

Nowy elektryczny SUV Toyoty

Pierwszy samochód elektryczny oparty na platformie e-TNGA został już ukończony i jest przygotowywany do wdrożenia do produkcji. Auto będzie powstawało w Toyota ZEV Factory w Japonii.

„Toyota już niedługo zrobi kolejny krok w tworzeniu gamy samochodów elektrycznych na baterie i w najbliższych miesiącach zaprezentuje pierwszego średniej wielkości SUV-a z tym napędem. Uniwersalność i elastyczność technologii e-TNGA umożliwia nam projektowanie samochodów, które są nie tylko ekologiczne, ale także świetnie wyglądają i dają prawdziwą radość z jazdy” – powiedział Koji Toyoshima, wicedyrektor Toyota ZEV Factory.

Toyota już zaprezentowała zarys sylwetki nowego modelu oraz podstawowe dane o jego modułowej architekturze. Dalsze informacje i szczegóły techniczne zostaną podane w nadchodzących miesiącach.

Dowiedz się więcej

Debiutuje nowy elektryczny SUV Toyoty Debiutuje nowy elektryczny SUV Toyoty Pierwsza prezentacja w Szanghaju Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Sprawdź szczegóły Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Sprawdź szczegóły Toyota liderem pod względem liczby rejestracji Toyota liderem pod względem liczby rejestracji Sprawdź ofertę wyprzedażową marki Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota Dream Car Art Contest 2021 Toyota Dream Car Art Contest 2021 Weź udział w XIV edycji konkursu Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha